Green Apotheke

Chcete zhubnout? Vsaďte na luštěniny jako Timothy Ferris

V posledních týdnech jsme Vás v rámci podzimního seriálu zásobovali radami, jak si udržet zdravý životní styl. Rádi bychom plynule navázali a v nadcházejících 8 článcích Vás poinformovali o tom, jak zredukovat a udržet si tělesnou hmotnost pomocí luštěnin.

Luštěniny jako nezbytná složka vyváženého stravování

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o zdravé stravování, již jistě ví, že nejde pouze o to, že hubneme, ale JAK hubneme. Garancí trvalého výsledku a prevencí před zrádným jojo efektem se může stát pouze plnohodnotný a nutričně vyvážený jídelníček. V něm by rozhodně neměly chybět luštěniny.

Timothy Ferris a jeho nízkosacharidová dieta

Na jejich konzumaci postavil legendární nízkosacharidovou dietu Timothy Ferris, držitel světového rekordu v tangu, bývalý národní mistr kickboxu (Sanshou), který přednáší jako host na Princetonské univerzitě a je členem fakulty na Singularity univerzitě v Amesově výzkumném centru NASA. Často přispívá na fórech různých organizací, od Nike po Harvardskou školu veřejného zdraví.

Odborné znalosti, zkušenosti a mnohaletá praxe jako základní předpoklady úspěchu

V tomto směru jej citovalo přes 100 mediálních zdrojů, včetně New York Times, The Economist, Forbes, Fortune, CNN a CBS. Svou metodu úspěšně otestoval jak na sobě, tak i na dalších 194 respondentech a ani u jednoho se nesetkal s neúspěchem.

Zachováváme aktivní hmotnost, redukujeme pouze tuk

Ferris vychází z toho, že absolutním omezením přísunu sacharidů a zvýšeného příjmu bílkovin by nemělo dojít pouze k redukci tělesné hmotnosti, ale k přestavbě těla celkově. Tzn., že podkožní tuk by měl být redukován ve prospěch svalstva. To prakticky znamená, že byste měli hubnout, ale neztrácet aktivní svalovou hmotu. V některých případech se dokonce může stát, že na kila přiberete, protože sval je těžší než tuk – opticky však budete samozřejmě vypadat tenčí.

Ferrisova dieta je tedy zaměřena na redukci tuku, ne na redukci tělesné hmotnosti. Jde mu o to zachovat svalovinu, kterou k životu nezbytně potřebujeme, a vyloučit tuk.

V hlavní roli luštěniny

Proč zrovna luštěniny? Protože mají vynikající nutriční profil. Jsou bohaté jak na rostlinné bílkoviny a sacharidy, tak i na vlákninu a mnoho minerálů a vitaminů, především skupiny B. Díky tomu zasytí na poměrně dlouhou dobu, jelikož přijatou energii tělu dávkují postupně. Z těchto důvodu je vhodné pravidelně zařazovat do svého jídelníčku různé druhy – škála jejich využití je skutečně široká. Jak se můžete přesvědčit na našeho e-shopu Green Apotheke.

Které luštěniny zařadit v rámci nízkosacharidové diety Timothyho Ferrise?

To se dozvíte v dalším článku…