Jak je to s vegetariány, vegany a těmi, kteří často cestují?
Na příkladech, jak se zařídit, když jste nuceni opustit pohodlí domova a tím pádem i možnost přípravy tak trochu netradičních jídel, si tentokrát ukážeme, že tento revoluční způsob stravování hravě zvládnou i vegani.
Jak se zařídit, když musím vycestovat?
- V restauraci si dejte jakékoliv masové jídlo bez přílohy a smetanové omáčky.
- Místo přílohy si vyžádejte další porci zeleniny či salátu. Vegani mohou požádat o větší porci zeleniny či salátu, případně o doplnění o dostupné ořechy či arašídy – protože arašídy jsou vlastně luštěnina. Protože vegani nemohou konzumovat živočišné výrobky, které jsou v této dietě stěžejní, jsou pro ně povoleny ořechy jako zdroj aminokyselin a dalších esenciálních látek potřebných pro správné fungování organismu.
- Vyhledávejte mexické, thajské či indické restaurace a jezte oblíbená jídla bez příloh – vyjma luštěnin samozřejmě. Ve všech těchto typech se pohodlně nají i vegani – tofu se zeleninou.
- Vybírejte kuřecí saláty bez smetanových dresinků – pořádejte o jednoduchý dresink z olivového oleje a balzamikového octa.
- V případě nouze (resp. např. jste na letišti, kde se nevyskytuje žádná mexická či thajská restaurace, nebo gril) zkonzumujte pytlík syrových mandlí nebo vlašských ořechů a dejte si závazek, že po několik dalších hodin nebudete konzumovat žádný škrob. V jednom pytlíku ořechů je dostatečné množství kalorií, která vám umožní z nich těžit dalších 12 hodin (nahradí 3 malá jídla!).
- Vezměte s sebou na cesty naše luštěninové či zeleninové chipsy a doplňte je o pokrájenou čerstvou zeleninu, kterou sbalte do plastové přepravní krabičky.
Nejen pro vegany: Proč je dobré užívat doplňky stravy?
- Následkem této stravy dochází ke ztrátám nadbytečné vody, důsledkem čehož mohou odejít i elektrolyty, proto autor doporučuje doplňovat draslík, hořčík, vápník.
- Draslík – stačí užívat draslíkem obohacenou sůl, nebo avokádo (ne více než hrnek či jedno jídle denně). To totiž obsahuje o 60 % více draslíku než banány a rovněž 75 % nerozpustných vláknin, což zajistí pravidelné vyprazdňování.
- Hořčík a vápník – se nejlépe konzumují v tabletách. 500 miligramů hořčíku před spaním rovněž přispěje ke kvalitě spánku.
Pro vegetariány a vegany: Jak na to, když nejíte maso ani další živočišné produkty?
- Jako jediný z mléčných výrobků je povolen tvaroh, který díky vysokému obsahu kaseinu zjevně napomáhá a urychluje redukci tuku.
- Povoleny též proteiny z konopí, hrášku či hnědé rýže. Ty se hodí především pro vegany, kteří jejich prostřednictvím doplní bílkoviny i kalorie.
- Vegetariáni mohou bílkoviny kromě vajec doplnit proteinem z hnědé rýže značky Growing naturals, nízkotučným tvarohem neochuceným Bio Milko (neobsahuje živočišná syřidla) a šmakounem přírodní aroma (šmakoun Adler) či šmakounem klasickým bez příchuti (Shmacker, Shmaky), které jsou vyráběny z vaječných bílků.
- Vegani kromě proteinů mohou v uměřeném množství konzumovat ořechy, a dále sójové výrobky jako je tofu nebo tempeh, případně jiné alternativy masa jako je například seitan, nebo robi.
- Skvěle se hodí i naše luštěninové či zeleninové chipsy, které poslouží jako zdravá a dobře stravitelná svačinka nejen ne cesty.
Jak se zařídit, aby Vás luštěniny nenadýmali a abyste si skutečně pochutnali? Tuto otázku zodpovíme v dalším článku.