Green Apotheke

Jak na to aneb 5 jednoduchých pravidel, které Vás dovedou k úspěchu

Vítejte u dalšího dílu našeho seriálu, který pojednává o tom, jak docílit ideální hmotnosti konzumací luštěnin. Autorem diety bohaté na bílkoviny a chudé na sacharidy je svérázný badatel Timothy Ferris, který byl kompletně představen již v prvním dílu. Dnes Vás seznámíme s 5 pravidly, které vytváří ucelený systém jeho promyšleného stravovacího plánu. V hlavní roli samozřejmě stále luštěniny. Těch se v rámci tohoto seriálu zkrátka nezbavíte

 

Nezapomínejte na MINIMÁLNÍ ÚČINNOU DÁVKU

Minimální účinná dávka (MÚD) = nejmenší dávka, která bude mít požadovaný výsledek

Všechno nad MÚD je podle autora programu plýtvání. Přeloženo do češtiny, nepřejídejte se. V kontextu přestavby těla existuje jedna základní MÚD, na něž je třeba brát zřetel:

Odstranění uloženého tuku → dělejte nezbytné minimum k tomu, abyste aktivovali řetězovou reakci úbytku tuku způsobenou konkrétními hormony.

Aktivování dominového efektu, který rozjede uvedenou aktivitu, vyžaduje překvapivě málo! Tak si to sami nekomplikujte a opakujte si: V jednoduchosti je krása.

MÚD nejen, že přinese velmi výrazné výsledky, ale stane se tak za minimální možnou dobu.

 

Držte se pěti pravidel a zvítězíte!

1. Vyhýbejte se bílým sacharidům

Naprosto zapovězeny po dobu dodržování diety jsou tyto potraviny:

Veškerá mouka

Veškerý chléb a veškeré pečivo či alternativy pečiva (knackebrot, rýžové, špaldové chlebíky, apod.)

Rýže (včetně hnědé)

Obiloviny

Brambory

Těstoviny

Tortilly

Obalované smažené pokrmy

Cukr v jakékoliv podobě

Mléčné výrobky

 

2. Jezte stejných pár jídel stále dokola

Autorovi se potvrdilo, že nejlepší výsledky programů životosprávy měli ti, kteří jedli několik stejných jídel stále dokola. Mimořádně účinné je tedy kombinovat a vybírat z následujícího uvedeného seznamu. Každé jídlo si sestavte na základě výběru jedné položky z každé ze tří skupin. Volby, které by měly zabezpečovat největší úbytek tuku, jsou označeny hvězdičkou.

 

Proteiny

* vaječné bílky s 1-2 celými vejci na dochucení

* kuřecí prsa nebo stehna

* ryby

vepřové

* hovězí

 

Luštěniny

* čočka

* černé fazole

fazole pinto

červené fazole

sójové boby

Vyzkoušejte i některé z našich luštěninových chipsů, které se mohou stát zdravou, chutnou a výživnou svačinkou.

 

Zelenina

* špenát (čerstvý či mražený)

* zeleninové směsi (včetně brokolice, květáku – jediná bílá plodina, která je povolena, a dalších brukvovitých rostlin)

chřest

hrášek

brokolice

zelené fazolky

* kyselé zelí

Vyberte si 3 nebo 4 jídla a pořád dokola je opakujte – jednak to bude lépe účinkovat, jednak Vám to ušetří starostí s vymýšlením a přípravou potravy.

Vyzkoušejte i některé z našich zeleninových chipsů, které nejen, že zasytí, ale ještě si na nich pochutnáte a můžete je pohodlně vzít kamkoliv s sebou. Díky praktickému balení.

Přizpůsobte svá jídla svému dennímu režimu, dbejte však na to, aby první jídlo bylo pozřeno nejpozději do 1 hodiny po probuzení (nejlépe do ½ hodiny). Je to moc důležité – lidé, kteří toto pravidlo nedodržovali, nedosáhli úspěchu.

 3. Nepijte kalorie

Pijte velké množství vody a neslazeného čaje. Pijte libovolné množství kávy bez mléka v jakékoliv podobě (povoleny jsou maximálně dvě polévkové lžíce SMETANY za den, autor však místo nich doporučuje používat skořici či vanilkový extrakt). Dopřávejte si, co hrdlo ráčí dalších nekalorických nápojů, které máte rádi. Nepijte mléko (včetně sójového a dalších rostlinných), běžné nealkoholické nápoje a ovocné šťávy. Nepijte alkohol. Povoleny jsou 2 sklenky suchého červeného vína večer (suché odrůdy, ideálně Pinot Noir, Cabernet Sauvignon a Merlot).

4. Nejezte ovoce

Jedinou výjimkou z toho pravidla je avokádo, s tím, že by mělo být konzumováno umírněně – ne více než jeden hrnek nebo jedno jídlo obsahující avokádo denně. Avokádo se doporučuje vzhledem k vysokému obsahu draslíku, který jinak v této dietě chybí.

Proč nejíst ovoce?

Obsahuje monosacharid fruktózu, která se mnohem aktivněji než ostatní sacharidy přeměňuje na glycerol-fosfát = ukládání tuku přes játra.

5. Dejte si jeden den v týdnu volno

Autor doporučuje za den nedodržování diety (DND) vyhlásit sobotu. Obecně by to měl být v pořadí šestý den od zahájení dodržování – začnete-li tedy v pondělí, jako DND se nabízí právě sobota. Jedná se o den, kdy můžete jíst a pít doslova a do písmene to, co chcete.

Autor doporučuje dopřát si skutečně to, co hrdlo ráčí, dokonce se přecpat – ačkoliv to možná zní neuvěřitelně, po přecpání oblíbenými potravinami se budete těšit na neděli a jednoduchou nízkosacharidovou stravu.

Nešiďte se a nevynechávejte DND – jednou za týden je třeba doplnit kalorie a pojídáním toho všeho napomůžete redukci tuku. Je totiž důležité, abyste jednou za týden měli příjem kalorií. Vyvolá to celou řadu hormonálních změn, které napomáhají úbytku tuku.

A jak to vypadá, když se to všechno snažíte uvést do praxe? Dá se to zvládnout, i když vyrazíte mimo domov? O tom, jak je to snadné, se dočtete v dalším článku.