Green Apotheke

Jíte mungo? 2 vyzkoušené recepty přímo od výživové poradkyně

Fazolky mungo, malé roztomilé zelené bobulovité kuličky, jsou zástupci luštěnin. Stejně jako ostatní členové této skupiny mají vynikající nutriční profil. Proto by měly být součástí plnohodnotné a vyvážené stravy. Jsou bohaté jak na rostlinné bílkoviny a sacharidy, tak i na vlákninu a mnoho minerálů a vitaminů, především skupiny B. Díky tomu zasytí na poměrně dlouhou dobu, jelikož přijatou energii tělu dávkují postupně.

Mimořádné složení

Dle některých názoru mají mungo nejvýhodnější složení z luštěnin vůbec. Vyznačují se vyšší koncentrací správných tuků – především esenciální mastné kyseliny linolové. Mají méně sacharidů, zato však více bílkovin.

Pyšní se vysokým obsahem esenciálních aminokyselin. Tedy těch, které si naše tělo neumí samo vytvořit, proto je třeba mu je dodávat. Z klíčených luštěnin jsou dle zkušeností odborníků nejlépe stravitelné.

Skvělé pro klíčení

Syrové mungo se skvěle hodí zejména k nakličování. Patří totiž mezi větší semena, jako třeba i adzuki, cizrna, nebo čočka, která jsou vhodná zejména pro začátečníky. Klíčení zlepšuje jak nutriční hodnotu fazolek mungo, tak i jejich stravitelnost. A to v takové míře, že je možné je konzumovat i v syrovém stavu.

Vlivem klíčení zůstávají rovněž neporušeny trávicí enzymy, což zcela eliminuje produkci plynů. Klíčky posypejte salát, chléb s máslem či oblíbenou pomazánkou, nebo kterékoliv oblíbené jídlo.

 

Vyzkoušejte některé z našich snadných receptů a zařaďte mungo fazolky do svého jídelníčku

 

Mexická směs s balkánským sýrem – oběd

¾ šálku mungo fazolek

šálek kukuřice

balkánský sýr

sušený česnek, sůl, pepř, sladká paprika, olivový olej

 

Fazolky namočíme na několik hodin. Pod pokličkou na mírném ohni necháme do změknutí probublat. Ke konci přihodíme kukuřici a necháme dovařit. Odstavíme, scedíme, vmícháme lžičku olivového oleje, sůl, pepř, sušený česnek, lžičku sladké papriky. Nakonec posypeme balkánským sýrem.

 

Fazolový mls s tofu – oběd

¾ šálku mungo fazolek

2 šálky zelených fazolek

170 g celozrnné těstoviny (např.pohankové)

200 g tofu marinované (jedno balení)

sůl, pepř, kmín, sladká paprika, kremžská hořčice

 

Fazolky na několik hodin namočíme do vody. Potom necháme pod pokličkou na mírném ohni probublat do změknutí. Zhruba ve 3/4 doby varu přihodíme na kostečky nakrájené tofu, zelené fazolky, kmín, těstoviny a pod pokličkou dovaříme ještě několik minut (cca 10 – do změknutí těstovin). Scedíme, osolíme, opepříme. Přidáme lžičku sladké papriky, lžíci kremžské hořčice. Smícháme a sníme.

 

Dobrou chuť!