Green Apotheke

VEGANI: odkud jenom berou bílkoviny?

Že se vegani vyhýbají konzumaci masa, to snad již v dnešní době lidé chápou. Že ale ze svého každodenního jídelníčku vyřazují i další živočišné produkty, jako jsou mléčné výrobky a vejce, to již mnohým skutečně vrtá hlavou. Nejčastější otázka, vystupující v souvislosti s touto tematikou do popředí, se týká zdrojů, z nichž vegani čerpají bílkoviny, minerály a vitamíny. Existují vůbec takové? Ano, existují. A řadu z nich lze pohodlně doplnit prostřednictvím produktů řady Green Apotheke. Právě na ty bychom se dnes chtěli zaměřit. Konkrétně pak na zdroje bílkovin.

Pro všechny bez rozdílu věku a pohlaví

Ač to na první poslech může znít neuvěřitelně, veganská strava skutečně poskytuje potřebné spektrum esenciálních látek, bez nichž se naše těla nedokáží obejít. Je tak vhodná jak pro malé děti, tak i pro teenagery, těhotné a kojící ženy, sportovce, seniory či jedince, kteří mají na výživu nějaké specifické nároky. Hodí se jednoduše pro každého, kdo rád jí a chce udělat něco pro své zdraví. A zdraví kamarádů zvířat, samozřejmě.

Jak dodat tělu esenciální aminokyseliny?

Navzdory tomu, že rostlinné zdroje bílkovin jsou, na rozdíl od těch živočišných, zvány jako neplnohodnotné, lze jejich vhodnou kombinací docílit vyváženého složení esenciálních aminokyselin.

V tomto směru platí jednoduchá rovnice:
Obilovina, pseudoobilovna + luštěnina = kompletní a plnohodnotná bílkovina

Potom již stačí přijmout odpovídající množství obou složek během jednoho dne. Řada produktů značky Green Apotheke na to myslí za vás a tak dle širokého sortimentu, který nabízí, dokáže každý vegan velmi rychle sestavit zdravý a plnohodnotný jídelníček. Vyberou si i ti, kteří jsou omezeni bezlepkovou dietou.

Obiloviny a pseudoobiloviny jako součást vyváženého stravování

Mezi základní obiloviny patří pšenice, ječmen, žito a oves. Jsou bohaté zejména na sacharidy, přičemž z nich cca 50% tvoří škrob, a vlákninu. V naklíčené formě z nich organismus lépe dokáže vstřebat a zužitkovat vitaminy skupiny B, vitamin E a nenasycené mastné kyseliny (linolová a olejová). Jako tradiční bývají označovány ty obiloviny, které v průběhu času nebyly upravovány ani primitivním křížením, ani genetickou modifikací. Mezi takové řadíme špaldu, ječmen a proso (jáhly). V rámci repertoáru Green Apotheke můžete vyzkoušet i takové lahůdky jako je bulgur, kus kus, polenta, quinoa nebo speciální rýže na výrobu sushi. Vynikají nenáročnou a rychlou přípravou a jemnou chutí.

Vynikající nutriční profil luštěnin

Luštěniny mají obecně vynikající nutriční profil, a proto by měly být součástí plnohodnotné a vyvážené stravy. Jsou bohaté jak na rostlinné bílkoviny a sacharidy, tak i na vlákninu a mnoho minerálů a vitaminů, především skupiny B. Díky tomu zasytí na poměrně dlouhou dobu, jelikož přijatou energii tělu dávkují postupně. Z těchto důvodu je vhodné pravidelně zařazovat do svého jídelníčku různé druhy – škála jejich využití je skutečně široká. Jak je patrné i z repertoáru Green Apotheke. Trpíte-li nedostatkem času, pak jistě zvolte červenou čočku, který se od svých kolegů liší tím, že jí není nutno před vlastní přípravou namáčet. Ať již dále vsadíte na netradiční černou čočku, která je skvělá pro přípravu salátů, fazolky adzuki či mungo vhodné pro klíčení, fazole černé oko či klasiku, která nikdy neomrzí, v podobě hrachu, rozhodně nebudete litovat.

Rychlá příprava, lahodná chuť a kvalitní složení

Účelné spojení bílkovin z obilovin a luštěnin si pak můžete dopřát v superrychlé a superchutné verzi polévek Green Apotheke, které se vyznačuje absencí přídatných látek. Dávají tak vyniknout přirozené chuti užitých složek. Vybírat můžete z několika druhů, z nichž některé již přímo splňují požadovaný aminokyselinový profil. Jedná se třeba o Pohankovou s čočkou nebo Čočkovou s rýží a kroupami. Ke zbytku pak stačí přisypat třeba uvařenou quinou, bulgur či kus kus, čímž rázem vznikne výborný a nutričně vyvážený pokrm.

Objevte produkty Green Apotheke…

[rev_slider alias=“Clanekslider“]