Green Apotheke

Návod č.3: Sport a benefity, které přináší

V rámci našeho seriálu o zdravém životním stylu jsme stihli probrat motivaci, správné stravování a pitný režim. Možná, že jste si ve čtení etiket a zadních částí obalů zvolených pochutin našli zálibu. Ve zbylém volnu se můžete věnovat pohybu, který příjemnou cestou dokončí vaši transformaci ve zdravého, spokojeného a fit člověka.

1. Aerobní sport

Aerobní sport zajistí tělu až 2 × více kyslíku. S větším množstvím kyslíku v těle souvisí vylučování enzymů, které zvyšují pocit sytosti. To v praxi znamená, že čím více kyslíku v sobě máme, tím dříve se cítíme nasycení, tím méně tedy sníme. Na pohyb tělo reaguje vytvořením příznivého poměru mezi dobrým, ochranným HDL cholesterolem, a špatným LDL cholesterolem. HDL cholesterol podporuje rozpouštění LDL cholesterolu, který se usazuje na vnitřních stěnách cév.

2. Pravidelnost se vyplácí

Pravidelný pohyb snižuje riziko srdečních a cévních onemocnění. Podporuje správnou redukci hmotnosti mizením podkožního tuku při zachování aktivní hmotnosti. A jak víme, budování aktivní hmotnosti, čili svalů, vede k dlouhodobě udržitelným výsledkům – o tom jsme mluvili v minulém díle seriálu.

S tím souvisí fakt, že pravidelný pohyb dlouhodobě zrychluje metabolismus, resp. zrychluje spalování energie v našem těle.

Pravidelný pohyb posiluje imunitní systém. Jedinci, kteří se pravidelně věnují oblíbené fyzické aktivitě, jsou méně nemocní než ti, kteří to nedělají. Většinou mají také mnohem častěji dobrou náladu.

Pohyb totiž působí antistresově. Přispívá k plánování denního jídelníčku – je třeba rozmýšlet, kdy a co jíst před a po pohybové aktivitě.

 3. Různé druhy pohybu je třeba kombinovat

A jak si pohyb poskládat tak, aby vedl ke ztrátě tělesné hmotnosti tou správnou cestou?

Tedy aby redukoval množství podkožního tuku a zachovával množství aktivní svalové hmotnosti? Velmi efektivní se v tomto směru stává kombinace silového a aerobního pohybu. Silový pohyb pomáhá vytvářet svalovou hmotu, aerobní pohyb pomáhá při rozvoji vytrvalosti a kondice. Ideálně bychom se mu měli věnovat alespoň 3 × týdně.

4. Zkoušejte nové věci

Dnešní doba nabízí široké spektrum fyzických aktivit rozličného charakteru. Vybere si skutečně každý. A není třeba omezovat se pouze na cvičení, která nabízejí fitcentra. Pohyb venku na čerstvém vzduchu většinou umožní zapojit všechny roviny lidského pohybu. Pohyb na strojích je omezen jejich dráhou.

To rozhodně neznamená, že cvičení uvnitř je špatné. Jen se vyplácí formu pohybu střídat. Tělo tak bude neustále stimulováno novými impulsy. Donutíme jej okamžitě reagovat, učit se nové věci a nezůstávat na místě. Naše těla mají výbornou paměť. Jakmile si zafixují techniku a průběh určitého typu pohybu, přestanou na něj časem odpovídat.

Slovo na závěr: Hlavně Vás to musí bavit

Náš seriál o zdravém životním stylu je u konce. Vzpomeňte na začátek. Zdravý životní styl není žádná věda. Musí vás hlavně bavit.

A my máme tu možnost uspořádat naše životy podle toho, jak sami chceme. Každý den máme šanci začít znovu a lépe.

Láká vás sluníčko a chcete jít běhat? Tak běžte. Nebo nemáte běh rádi a preferujete dlouhé procházky přírodou? No tak vezměte svého psa a běžte se projít.

Dělejte cokoliv, co Vás baví a co máte rádi. Dělejte to s chutí a nadšením. A výsledky se dostaví.