Green Apotheke

Které luštěniny zařadit v rámci diety Timothy Ferrise?

V minulém díle našeho seriálu odpovídajícího na otázku, jak redukovat podkožní tuk pomocí luštěnin, jsme nakousli téma, které luštěniny se hodí v rámci tohoto Ferrisova programu zařadit. Tady je máte:

Hrách

Žlutý hrách je výjimečný jak svým aminokyselinovým složením, tak vysokým obsahem vitamínů skupiny B (částečně odpovědné za přeměnu potravy v energii) a draslíku (elektrolyt zodpovídající za hladký průběh svalových kontrakcí). Díky tomu je užíván jako doplněk stravy při zvýšené fyzické aktivitě – figuruje jako hlavní složka v řadě proteinových koncentrátů a izolátů. Může se tak stát vhodnou alternativou pro jedince alergické na sóju a produkty z ní.

Čočka

Čočka je bohatým zdrojem aminokyselin – isoleucinu a lysinu. Jedná se o aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA), které hrají významnou roli při obnově svalů. Isoleucin dokonce významně ovlivňuje i metabolismus glukózy – tzn., reguluje hladinu cukru v krvi. Naklíčené druhy čočky se výborně hodí do nejrůznějších salátů. Červená čočka je ceněna pro rychlost a nenáročnost přípravy – není třeba ji před přípravou namáčet.

Fazolky mungo

Ke klíčení se nejvíce hodí fazolky mungo, které mají dle některých názorů nejvýhodnější složení z luštěnin vůbec. Vyznačují se vyšší koncentrací správných tuků (především esenciální mastné kyseliny linolové), mají méně sacharidů, za to však více bílkovin, a pyšní se vysokým obsahem esenciálních aminokyselin (těch, které si naše tělo neumí samo vytvořit, proto je třeba mu je dodávat). Z klíčených luštěnin jsou dle zkušeností odborníků nejlépe stravitelné.

Cizrna

Do pomazánek se skvěle hodí cizrna – např. tradiční hummus. Je bohatá na aminokyseliny, vlákninu a tuk s vysokým podílem esenciální mastné kyseliny linolové. Ta se účastní řady metabolických procesů v našem těle a řadí se k antioxidantům. Kromě jemné oříškové chuti a příjemné konzistence se cizrna vyznačuje vysokým obsahem minerálních látek, jako je vápník, fosfor, hořčík, železo, zinek, draslík a sodík, také vitaminů skupiny B (B1, B2, B3 niacin, B6 a B9 kyselinu listovou), C a E.

Recepty a inspirace

Na našem webu www.greenapotheke.cz najdete nejen e-shop, kde můžete všechny uvedené luštěniny zakoupit, ale i spoustu dalších informací, inspirace a receptů, které Vám umožní z nich vykouzlit pochoutku, na niž budete ještě dlouho vzpomínat a k níž se budete velmi rádi vracet.

Poznejte cizrnu: 5 chutných receptů, díky nimž si ji zamilujete!

Cizrna, často označovaná jako královna luštěnin, skvěle vynikne jako součást pomazánek. Známá je především v podobě tradičního arabského hummusu.

Cizrna je bohatá na aminokyseliny, vlákninu a tuk s vysokým podílem esenciální mastné kyseliny linolové. Ta se účastní řady metabolických procesů v našem těle a řadí se k antioxidantům. Kromě jemné oříškové chuti a příjemné konzistence se cizrna vyznačuje vysokým obsahem minerálních látek, jako je vápník, fosfor, hořčík, železo, zinek, draslík a sodík, také vitaminů skupiny B (B1, B2, B3 niacin, B6 a B9 kyselinu listovou), C a E.

1. Hummus

Hummus je tradiční arabský pokrm, který se obvykle konzumuje v kombinaci s pita chlebem. Jeho příprava je velmi jednoduchá – stačí uvařenou cizrnu rozmixovat do hladka, smíchat s olivovým olejem, citrónovou šťávou a římským kmínem. Dochutit špetkou soli a sladké papriky. Recept lze ozvláštnit přidáním arašídového másla či sezamové tahini pasty.

2. Cizrnová nutela

Variací na klasický hummus se může stát chuťově výrazná cizrnová „nutela“.
Potřebujeme:
cca hrnek a 1/2 uvařené cizrny  + Vrchovatou lžíci kakaa
Odměrku rýžového čokoládového proteinu Growing naturals (nebo další lžíci kakaa)
Hrnek či 1/2 hrnku vanilkového Alpro soja (či jiného rostlinného nápoje)
Lžíci kokosového (či olivového) oleje
Lžíci arašídového másla – libovolné

Cizrnu namočíme přes noc. Druhý den uvaříme do změknutí. Následně rozmixujeme a smícháme s ostatním. Natíráme na celozrnné pečivo, kukuřičnou placku, nebo jíme jen tak či užíváme jako krém nebo polevu.

3. Cizrnovo rajčatový gulášek

Namočíme ¾ šálku cizrny, potom na mírném ohni vaříme pod pokličkou. Přidáme nakrájená rajčata, sůl, lžičku sladké papriky. Vaříme do doby, než cizrna změkne a rajčata se rozvaří. Pro vznik gulášovité konzistence možno zahustit celozrnnou moukou. Cizrnu i s rajčaty scedíme a smícháme s nasucho orestovaným uzeným tofu.

4. Medová cizrna

¾ šálku namočené a uvařené cizrny  smícháme se lžičkou arašídového másla, lžičkou kokosového oleje a lžičkou medu. Netradiční, avšak lahodná kombinace bohatá na rostlinné bílkoviny a zdravé tuky, které napomohou vstřebání ostatních živin. Tedy ideální volba pro pokrm po fyzické aktivitě.

5. Cizrnový salát s tofu a špenátem

¾ šálku cizrny tlacitko
½ balení tofu natural
3 šálky čerstvého baby špenátu
1 lžička olivového oleje, 2 lžíce balsamikového octa
Koření italského typu, sůl, pepř
Čerstvá či sušená bazalka
Cizrnu několik hodin předem namočíme a poté na mírném ohni pod pokličkou vaříme do změknutí. Ke konci varu přihodíme nakrájené tofu a ochutíme kořením. Chvíli necháme probublat, stáhneme z plotny a odlijeme vodu. Přidáme lžičku olivového oleje, dvě lžíce balsamikového octa, sůl, pepř a smícháme s čerstvým baby špenátem. Nakonec posypeme bazalkou.