Green Apotheke

Vše co jste nechtěli vědět o bílém cukru

Vyhýbejte se bílému rafinovanému cukru. Pro slazení používejte v omezené míře med nebo nerafinovaný kokosový či třtinový cukr. Omezte slazení jednoduchými cukry obecně. Pozorně sledujte složení výrobků – cukr v různých formách je součástí řady výrobků, v nichž byste jej nečekali!

Naše tělo používá glukózu pro všechny svoje procesy, je tedy pro tělo nezbytná. Vstupuje do krevního řečiště tenkým střevem, a krví se dostává tam, kde ji zrovna tělo potřebuje. Rozhodně nepotřebujeme glukózu přijímat ve formě jednoduchých cukrů, ale jako škrob, což je polysacharid sestávající výhradně z glukózy. V průběhu trávení se pomocí enzymů ve slinách a žaludku štěpí a postupně se do krevního řečiště uvolňují glukózové jednotky. Příjmem rafinovaného bílého cukru, který se skládá z jedné molekuly glukózy a jedné molekuly fruktózy, však tělo ochuzujeme o zásoby vitamínů a minerálů, které jsou spotřebovány na jeho metabolizaci a způsobuje velké výkyvy hladiny cukru v krvi.

Většina z nás přijímá cukr v nadbytečné míře. Ve velké části zpracovaných potravin ho najdete pod názvy sacharóza, glukóza, fruktóza, kukuřičný sirup. Sacharidy jsou rychlé palivo pro náš organismus, a pokud se intenzivně nehýbeme, ukládá se ve formě podkožního tuku, který je nebezpečný pro naše cévy.

Pouze 20 % naší populace má rychlý metabolismus a přemění cukry na teplo, ostatní musí myslet na to, že riskují se svým zdravím. Bylo také zjištěno, že pravidelná konzumace cukru vede k závislosti a všem důsledkům jako zvyšování dávek cukru k uspokojení, abstinenčními příznaky při vynechání cukru…

Konzumace vysokého množství bílého cukru také zhoršuje paměť a schopnost učení. Při častém pojídání sladkostí hladina cukru v krevním řečišti kolísá a tyto výkyvy způsobují únavu, podrážděnost, špatnou náladu až depresi. Chronicky vysoké hladiny cukru v krvi jsou spojeny se zánětovými reakcemi v mozku.

V současné době se výzkumy zaměřují i na spojitost vysoké hladiny cukru v krvi s Alzheimerovou chorobou. Přemíra užívání cukru také zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, také bylo zjištěno, že příjem cukru způsobuje změnu poměru fosforu a vápníku v krvi a tím dochází ke tvorbě zubního kazu a vyplavování vápníku z kostí. Může také zvyšovat krevní tlak, ovlivňuje vnímání pocitu sytosti a poškozuje slinivku. Vysoká konzumace cukru dětmi je také spojována s poruchami v chování, s hyperaktivitou a násilím. Ukazuje se, že velkým problémem je používání kukuřičného sirupu v dětské stravě, ten obsahuje velké množství fruktózy.

Mezi rizikové zdroje patří agávový sirup a samotná fruktóza, neboť naše tělo není nastaveno na zpracování tak velkého množství fruktózy. Ta sice nezvyšuje hladinu krevního cukru, ale odbourává se výhradně v játrech složitým mechanizmem, její metabolity však podporují prozánětlivé prostředí a má vliv srdečně-cévní onemocnění, narušení metabolismu jater, vzniku dny. Podporuje tvorbu tuků, které se ukládají v organismu a tak vede k obezitě, narušuje metabolismus inzulinu, tím může vést k rozvoji diabetu. Také zvyšuje pocit hladu. Fruktózy v ovoci se nemusíme bát, protože málokdo by se dokázal přejíst ovocem, tak aby do sebe vpravil zdraví škodlivé množství.

Neustálým přísunem bílého cukru v potravinách se vyplavuje hormon inzulín, který má za úkol snižování hladiny cukru v krvi. Po jídle slinivka zvýší produkci inzulínu, který sníží množství cukru v krvi na únosnou míru. Při takto častém vyplavování inzulínu se buňky otupí a vyžadují ještě více inzulínu. A nakonec slinivka nestačí produkovat dostatečné množství a tak se projeví nemoc diabetes se všemi důsledky na zdraví.  Diabetes 2. typu tvoří 90% postižených touto nemocí. Tento typ je také nejlépe ovlivnitelný prevencí. Je nutné udržovat správnou hmotnost, zaměřit se na zdravější stravu s menším množstvím cukru a mít pravidelný pohyb.

Při přechodu na zdravou stravu je vhodné postupně snižovat dávky cukru, a pokud není možné cukr vynechat, pak použít jeho zdravější variantu. Tou může být sušená třtinová šťáva nebo kokosový cukr, které kromě cukru obsahují minerály jako Ca, Fe a Mg a mají nižší glykemický index. Do pečiva ke slazení se mohou používat datle, čímž obohatíme pečivo o vlákninu a minerály.