Green Apotheke

Raw food – co na tom pořád všichni mají?

Raw food – syrová strava. Fenomén dnešní doby, kterému propadá stále více a více nadšenců. Co je na něm tak úžasného? Proč na svou stranu získává pořád nové příznivce? Protože raw food v dnešním přetechnizovaném světě symbolizuje přirozenost – přirozenost a splynutí s přírodou. Stejně jako produkty řady Green Apotheke. A kromě toho má také skvělé účinky na normální stav našeho organismu. Protože když je vše v normálu, jsme zdraví.

Magická teplota

Vše v raw stravě končí i padá s magickým číslem 42. Jedná se o 42°C, což je teplota, kterou by nikdy neměla překročit úprava potravin, mají-li zůstat v raw kvalitě.

Je totiž dokázáno, že právě 42°C představuje hranici, kdy se již ničí enzymy přirozeně obsažené v čerstvé stravě. Podle raw filozofie tedy všechny potraviny upravené nad tuto mez ztrácí svou nutriční hodnotu.

Přirozeně se vyskytující enzymy

Toto přesvědčení vychází ze skutečnosti, že čerstvá strava obsahuje přirozeně se vyskytující enzymy, které nám v těle pomáhají s trávením – tělo již potom nemusí vytvářet své vlastní (nebo respektive tolik svých vlastních) a přijímání čerstvé stravy mu tedy výrazně šetří práci a námahu. A právě o tyto enzymy strava přichází tepelnou úpravou.

Raw strava – pestrá a výživná

Ačkoliv se to může zdát nemožné, ti, kteří se rozhodli nastoupit na raw stravovací režim, nestrádají. Stravování je to velmi pestré, variabilní a nutričně plnohodnotné. Je však třeba přemýšlet nad tím, kolik a čeho do sebe dáme, aby toho nebylo moc, nebo naopak zase málo. Stačí však trocha zručnosti, praxe a především odhodlání, a po prvních těžkých týdnech se začnou dostavovat první výsledky.

Detoxikace

Nenechte se šálit prvotní možnou reakcí těla – často se stává, že jakmile tělo začne přijímat stravu v té nejčistší formě, začne se čistit, tedy detoxikovat, což se navenek může projevit různými vyrážkami a dalšími podobnými neduhy. Nebojte se, většinou velmi brzy odezní.

V jednoduchosti je krása

Když si uvědomíme, kolik let se stravujeme nekvalitními potravinami, které jsou průmyslově zpracované, nejíme čerstvé ovoce a zeleninu, zanedbáváme konzumaci luštěnin, ořechů a semínek (z nichž se vlastně raw strava z velké části skládá), zastoupení obilovin v jídelníčku pohodlně pokryjeme pečivem či těstovinami a do toho se ládujeme tunami cukru a alkoholu, už nám možná nebude připadat tak nelogické, že se tělo nejprve musí pročistit, než bude schopno přijímat něco tak jednoduchého jako je raw strava. Protože ono zdravé stravování je skutečně jednoduché, jen my svá těla zbytečně moříme pojídáním zbytečně komplikovaných produktů, které přírodu neviděli ani zdálky, a zbytečně si tak komplikujeme trávení a všechny další procesy, které s ním souvisejí.

Teorie pro praxi a praxe díky teorii

V minulém článku jsme si, v návaznosti na předchozí sérii článků o ořechách a semínkách, pověděli něco o jedné z významných metod raw food – tedy o klíčení a máčení. V jednom z našich minulých článků také jistě najdete i konkrétní poučky, jak správně klíčit a máčet. A pokud byste hledali marně, stačí říci, a my vám to rádi připomeneme. Shrnuto a podtrženo ale máme nyní teorie dostatek. Chtělo by to také nějakou praxi, nemyslíte?

V jednoduchosti je krása: raw recepty jsou krásné

Proto vám v dalším článku nejprve přiblížíme, co konkrétního je potřeba k výrobě slaďoučkého raw dortu. A v dalších 2 článcích potom přineseme 2 recepty, na nichž budete moci zúročit, co jste se naučili a dozvěděli v článcích předchozích. Jedním z nich bude lahodný dort, který se jistě setká s úspěchem na oslavách všech typů, druhým z nich bude výborný rostlinný burger, který se co do chuti a výživové hodnoty směle vyrovná tomu klasickému, dokonce bych si dovolila říci, že jej i překoná.